مراکز گفتار درمانی

مراکز گفتار درمانی

مراکز گفتار درمانی : در این مراکز با بهره گیری از متخصصین مجرب و کارآزموده طیف وسیعی از خدمات و اقداماتی درمانی را به متقاضیان عرضه می کنند. درمراکز گفتار درمانی ،کودکان و بزرگسالانی که دارای اختلالات گفتاری، زبانی، شناختی و بلعیدن باشند مورد معاینه و درمان قرار می گیرند

مراکز گفتاردرمانی

بیشتر مردم هنگامی که به متخصصین گفتار درمانی فکر می‌کنند، احتمالاً به یاد کسانی می‌افتند که کارشان کمک کردن به افرادی است که لکنت زبان دارند یا نوک زبانی صحبت می‌کنند. با آنکه این تفکر درست است و آن‌ها به رفع این مشکلات نیز کمک می‌کنند، ولی حوزه کاری آن‌ها بسیار وسیع‌تر است.

متخصصین گفتار درمانی در مراکز گفتاردرمانی (آسیب شناسی اختلالات گفتار و بلع)  انواع اختلالات گفتار و زبان، اختلالات صدا و حنجره و مشکلات بلع را درمان می‌کنند.

فواید کار مراکز گفتار درمانی چیست

**مشکلات تلفظی

نوک زبانی حرف زدن هم در کودکان و هم در بزرگسالان منجر به کم رویی فرد می شود. آسیب شناس گفتار و زبان برای هر صدای گفتاری یکسری تکنیک های مشخص دارد و این مشکل را بطور کامل برطرف می کند. برخی از تکنیک های مورد استفاده به همراه ویدیو در وب سایت هوش کالا نوشته شده است.

**مشکلات لکنت و گرفتگی زبان

لکنت زبان و گرفتگی زبان معمولادر سنین ۲ تا ۶ سالگی بدون هیچ علت مشخصی در گفتار کودک بروز می کند. این مشکل در صورت عدم درمان تا بزرگسالی هم ممکن است ادامه پیدا کند. والدین می بایست پس از بروز لکنت زبان هر چه زودتر به کلینیک ها و یا مراکز گفتار درمانی مراجع کنند تا درمان سریع تر و بهتری دریافت کنند. همچنین نوشته لکنت زبان در وب سایت هوش کالا می تواند کمک زیادی به شما کند.

مراکز گفتاردرمانی

**سکته مغزی و آسیب های مغزی

پس از سکته مغزی و آسیب های مغزی ممکن است فرد مشکلات گفتاری متنوعی را تجربه کند. گفتار درمانی به موقع بخصوص در ۶ ماه اول  در درمان این مشکلات ، ضروری و حیاتی است.

**تاخیر در حرف زدن و مشکلات جمله بندی کودکان

همه کودکان در یک سالگی شروع به بیان کلمات می کنند و حداکثر تا دو سالگی شروع به جمله بندی می کنند. به مرور تا ۶ سالگی کلمات جدیدتر و جملات غنی تر را را یاد می گیرند. برخی از کودکان در شروع حرف زدن و جمله بندی به نسبت هم سن و سالان تاخیر دارند که گفتاردرمانی بخصوص در سنین پایین مشکل آنها را بطور کامل درمان می کند.

**مشکل بلعیدن و قورت دادن غذا

مشکلات بلع هم در نوزادان و هم بزرگسالان به دلیل عملکرد غیر طبیعی عضلات دهان و گلو در فازهای مختلف بلعی دیده می شود. تنها متخصص جهت درمان و توانبخشی مشکلات بلع ، آسیب شناس گفتار و زبان است.

**مشکلات شنوایی و کم شنوایی

متخصص شنوایی شناس پس از شنوایی سنجی اولین فرد است که به کم شنوایی و یا ناشنوایی فرد پی می برد. پس از دریافت سمعک و یا دستگاه کاشت حلزون ، تربیت شنوایی و گفتار درمانی ضروری است.

**مشکلات صوتی و صدا

مراکز گفتاردرمانی

حنجره و تارهای صوتی مسئول تولید صدای با کیفیت انسان ها است. بیماریهای حنجره و ارتعاش غیرطبیعی تارهای صوتی می توانند کیفیت صدای تولیدی فرد را غیر طبیعی کنند . صدای گرفته ، صدای نفس آلود ، صدای خشن ، صدای زنانه و یا مردانه بخشی از مشکلات صوتی هستند.

آسیب شناس گفتار وزبان پس از عکس برداری از حنجره به شما می گوید که مشکل صوتی شما توسط جراحی ، دارو درمانی و یا صوت درمانی ( شاخه از گفتاردرمانی ) درمان میشود.

متخصصین گفتار درمانی در مراکز گفتار درمانی کرج  دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند

**گفتار درمانان ث درمان‌هایی برای زندگی بهتر ارائه می‌کنند و از کودکان و بزرگسالانی که در برقراری ارتباط، خوردن، نوشیدن یا بلعیدن مشکل دارند، پشتیبانی و مواظبت می‌نمایند.
**متخصصین گفتار درمانی بیماران‌شان را از جهت مشکلات گفتاری، طرز تکلم و برقراری ارتباط با افراد دیگر در تمامی سنین آن‌ها را ارزیابی و درمان می‌کنند تا این بیماران بتوانند ارتباطات بهتری را با محیط اطرافشان برقرار کنند.

**همچنین این متخصصین به منظور حمایت و پشتیبانی از افرادی که مشکلات بلع و خوردن دارند به ارزیابی و درمان آن‌ها می‌پردازند و برای هر بیمار یک برنامه‌ی‌ درمانی شخصی ترتیب می‌دهند.
**گفتار درمانگران در مراکز گفتار درمانی  با استفاده از مهارت های تخصصی، به ‌طور مستقیم با خود بیماران و مراقبین آن‌ها کار می‌کنند و حمایت‌های درخور ومناسب با هر فرد را ارائه می‌دهند.

**همچنین آن‌ها  در مراکز گفتار درمانی در کرج با معلمان و دیگر متخصصین سلامت مثل پزشکان، پرستاران و دیگر متخصصین مربوطه‌ حوزه‌ی سلامت و روانشناسان به طور دقیق کار می‌کنند تا برای هر کس برنامه‌ی درمانی منحصر به‌فردی را تدوین کنند.

مراکز گفتاردرمانی

چه زمانی مراجعه به مراکز گفتار درمانی در کرج  الزامی است

۱ *کم شنوایی یا ناشنوایی

۲ * اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

۳ * اختلال در بلع

۴* تاخیر در شروع گفتار در کودکان

۵ * در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری

۶ * عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک

۷ * اشکال در درک کلام

چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند

به طور کلی هر فردی در هر سنی که در ارتباط برقرار کردن بخصوص از طریق گفتار و زبان مشکل داشته باشد نیاز به مراجعه به  مراکز گفتاردرمانی در کرج  دارد. البته در کودکان زیر ۶ سال توانایی برقراری ارتباط با توجه به سن آنها تعیین می شود.

*کسانیکه دارای لکنت زبان هستند

*کسی که  دارای مشکلات تلفظیست

*افراد اوتیستیک (اوتیسم)

*اشخاص  کم توان ذهنی

*کسانی  که مشکل در خواندن و نوشتن و ریاضیات دارند

*افراد دیزآرتریک و آپراکسیک

*بیمارانی که دارای مشکلات شنوایی هستند

*بیماران  دارای شکاف کام و لب

مراکز گفتاردرمانی

*کسانی که دارای اختلالات صوتی (مثل صدای خش دار و گرفته)  هستند

*افراد دارای سرطان حنجره یا سرطان زبان یا سرطان گردن

*کودکانی که دچار تاخیر در گفتار و زبان هستند و دیر به صحبت کردن می رسند

*افرادی که پس از صدمات مغزی مانند سکته مغزی، تومور مغزی، ضربه مغزی، دمانس و… دچار مشکلاتی در حیطه گفتار و زبان و بلع شده اند

* بیماران MS، بیماران پارکینسون، بیماران ALS، افرادی که به دلیل مشکلات تنفسی دچار اختلالات گفتاری شده اند

*نوزادانی که نارس هستند یا دچار یک بیماری خاص هستند و در مکیدن و بلع شیر مشکل دارند

*کودکان دارای بیش فعالی، افراد دارای سندروم داون و برخی سندروم های دیگر مانند سندروم ویلیامز و … باید جهت ارزیابی و درمان به گفتاردرمانگر مراجعه کنند.

مراجعین به مراکزگفتار درمانی در کرج باید درنظر داشته باشند، بسته به شرایط توان خواه ممکن است برخی مداخلات گفتاردرمانی نیاز به زمان بیشتری داشته باشند تا به نتیجه برسند و شرط لازم برای مشاهده پیشرفت، تداوم درمان است.

 

صفحه اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *