لایه ازون در بخش های وسیعی از کره زمین در حال نازک شدن است – دیجیاتو – دامنه تجاری

در ماه های گذشته انتشار خبرهایی از بهبودی حفره لایه ازون بر فراز قطب جنوب، بسیاری را نسبت به بهبود کامل آن امیدوار ساخته بود، حالا اما مشخص شده که قطر این لایه در نواحی دیگر کره زمین نازک شده است
او نتایج این تحقیق را شگفت آور می داند چرا که مدل های پیشرفته فعلی از گردش اتمسفر، این اثرات را پیش بینی نکرده اند. وی تغییرات اقلیمی و مواد شیمیایی که به عنوان حلال یا پاک کننده رنگ و روغن به کار می روند را از دلایل احتمالی کاهش قطر لایه ازون می داند.

یکی از دلایل تخریب ازون مواد شیمیایی کلروفلوئوروکربن بوده است. در دهه ۸۰ میلادی ۱۹۷ کشور در مونترال کانادا پروتکلی را برای حفاظت از این لایه امضا کرده و به واسطه آن متعهد شدند انتشار مواد شیمیایی مخرب این لایه را کاهش دهند.

این محققان برای ایجاد مدل دقیقی از تغییرات ازون، اطلاعات به دست آمده از ۱۱ مجموعه داده مختلف در ۳۰ سال گذشته را تجزیه و تحلیل کرده اند. William Ball که رهبری این پروژه را بر عهده داشته می گوید:

حالا اما در تحقیقی بین المللی که در ژورنال علمی ACP منتشر شده، محققان تاکید کرده اند که ازون به دلایل نامعلوم در لایه های پایینی استراتوسفر در حال ناپدید شدن است.

افراد و سازمان های بسیاری در جمع آوری داده ها نقش داشته اند. این مطالعه نمونه ای از تلاش بین المللی برای نظارت بر لایه ازون و تعیین تغییرات آن است.

ازون

در ماه های گذشته دانشمندان پی بردند که به دنبال افزایش دمای زمین، گرمایی که در بالای بخش کم فشار قطب جنوب جریان می یابد، از شکل گیری بسیاری از  ابرهای استراتوسفر مخرب ازون جلوگیری کرده و به همین خاطر پروسه بهبود این لایه سرعت یافته است.

لایه ای که تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته از عرض جغرافیایی ۶۰ درجه شمالی در کانادا و روسیه عبور کرده و تا عرض جغرافیایی ۶۰ درجه جنوبی در مرز قطب جنوب، گسترده شده است.

در ماه های گذشته انتشار خبرهایی از بهبودی حفره لایه ازون بر فراز قطب جنوب، بسیاری را نسبت به بهبود کامل آن امیدوار ساخته بود، حالا اما مشخص شده که قطر این لایه در نواحی دیگر کره زمین نازک شده است.

ازون در بخش استراتوسفور جو شکل گرفته و مانع ورود مقادیر عظیمی از اشعه UV خورشید به زمین می شود که برای DNA انسان ها و حیوانات مضر است.


اخبار مرتبط

 • قیمت و شرایط فروش MG 360 توربو مونتاژی اعلام شد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • نگاهی به قابلیت‌های جدید پیام‌رسان وایبر؛ غریب آشنا – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • پیتر شرایر: جلوپنجره کیا همانند جلوپنجره ب ام و ماندگار خواهد شد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • اندروید P راهکارهای جدیدی برای بی صدا کردن گوشی ارائه می‌کند – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • آیفون‌های جدید از فناوری نمایشگر مشابه ال جی G7 ThinQ بهره خواهند برد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • لحظه به لحظه با سرنوشت «برجام» + گوگل از قابلیت جدید Smart Compose برای تکمیل خودکار ایمیل ها رونمایی کرد – دامنه تجاری
 • مقایسه سرعت هواوی پی ۲۰ پرو با آیفون ۱۰[تماشا کنید] – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • اپل چهار ویدئوی تبلیغاتی را برای نمایش قابلیت های Apple Pay آیفون ۱۰ منتشر کرد – دامنه تجاری
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *