تکنولوژی‌های تشخیص چهره نژاد پرستند؟ – دیجیاتو – دامنه تجاری

بر اساس تحقیقات جدید صورت گرفته توسط آزمایشگاه رسانه‌ MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) ، کشف شده است که تکنولوژی‌های تشخیص چهره در مورد سفیدپوستان بسیار بهتر از سیاه پوستان عمل می‌کنند

بر اساس تحقیقات جدید صورت گرفته توسط آزمایشگاه رسانه‌ MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) ، کشف شده است که تکنولوژی‌های تشخیص چهره در مورد سفیدپوستان بسیار بهتر از سیاه پوستان عمل می‌کنند.

اخیراً جوی بولاموینی از محققین آزمایشگاه یاد شده، مجموعه‌ داده ای متشکل از هزار و دویست و هفتاد صورت تهیه کرده که شامل چهره‌ی سیاستمداران زن و مرد از کشورهای گوناگون می‌شود تا بتواند دقت سیستم‌های مختلف تشخیص چهره را محک بزند.

این نتایج نشان می‌دهد که تکنولوژی‌های تشخیص چهره‌ در تعیین جنسیت یک درصد از مردان و هفت درصد از زنان سفید پوست اشتباه می‌کنند. در حالیکه رقم یاد شده در مورد مردان و زنان سیاه پوست به ترتیب ۱۲ و ۳۵ درصد است.

بولاموینی در این باره گفت:

به باور بولامینی، شاید که الگوریتم‌ها عمداً طوری طراحی نشده‌اند که این موراد در آنها اتفاق بیفتد اما هنوز نیاز است که در این زمینه‌ فعالیت و تحقیقاتی بسیاری صورت گیرد تا دیگر چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

البته این اولین بار نیست که تکنولوژی‌های تشخیص چهره در عملکرد خود دچار مشکل می‌شوند. در سال ۱۳۹۴ برنامه نویس سیاه پوست ساکن ایالات متحده آمریکا بر حسب اتفاق متوجه شد قابلیت دسته‌بندی خودکار اپلیکیشن فوتوز شرکت گوگل، تصاویر چهره او و دوستانش را در آلبومی با نام “گوریل ها” قرار داده است. کمپانی ردموندی نیز بلافاصله پس از حفظ این دسته بندی، وعده داد مشکل را حل خواهد کرد که بعد از گذشت ۳ سال هنوز عملی نشده است.

تکنولوژی تشخیص چهر‌ه‌ی مایکروسافت، IBM و مدل چینی Megvii  در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه‌ی آن که به صورت رسمی در نشریه‌ی نیویورک تایمز منتشر شد نشان می‌دهد که تمامی این سیستم ها اشتباهات بسیاری در تعیین جنسیت رنگین پوستان دارند.

«به طور کلی، تکنولوژی‌های تشخیص چهره‌، سوژه‌ها‌ی مذکر را آسانتر از سوژه‌های مونث شناسایی می‌کنند که این مطلب نتایج تحقیقات سال ۲۰۱۵ میلادی را تصدیق می‌کند.  اما مورد جدید یافت شده این است که سیستم ها در تعیین هویت سفید پوستان نیز بسیار موفقتر از رنگین پوستان عمل می‌کنند. با کنار هم گذاشتن این مطالب می‌توان متوجه شد که زنان سیاه پوست بیشترین میزان خطا در شناسایی توسط این ابزار را تجربه خواهند کرد.»


اخبار مرتبط

 • ایلان ماسک هنوز هم مایل به استفاده از «لیدار» در اتومبیل های خودران تسلا نیست – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • تصاویر قاب های رسمی گلسی اس ۹ منتشر شد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • مورد انتظارترین محصولات دنیای فناوری و تکنولوژی در سال ۲۰۱۸ – دامنه تجاری
 • همکاری کوالکام و RED با هدف ساخت دوربین های ۸K مقرون به صرفه – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • نسخه کپی از شعله افکن ایلان ماسک هم ساخته شد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • این کنسول دستی بازی بسیار کوچک به زودی به تولید می رسد – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • بررسی بازی Celeste: خلاقیت خالص با حال و هوای قدیمی – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • مشکل امنیت کد‌های دستوری موبایل حل می‌شود – دیجیاتو – دامنه تجاری
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *