بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ دندان یکی از راه‌های سفید کردن دندان می‌باشد که توسط دندانپزشکان در خانه و منزل صورت می‌گیرد. سفید کردن دندانها می‌تواند رنگ نامناسب و زرد دندان‌ها را که بر اثر عادات بدغذایی و یا عدم رعایت بهداشت فردی و حتی سیگار کشیدن به وجود آمده است را برطرف نماید.

 

 

بلیچینگ توسط ماده‌ای به نام اکسید هیدروژنه باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود که این ماده می‌تواند جرم و رسوب‌هایی که بر روی دندان‌ها نشسته و باعث بدرنگی آن‌ها شده را کامل برطرف می نماید.

نکته مهم در رابطه با این درمان این است که میزان تخصص و تجربه بهترین دندانپزشک زیبایی تأثیر فراوانی در میزان سفید شدن دندان‌ها دارد. البته افراد نباید فراموش کنند که یک‌ بار استفاده از این روش برای سفید ماندن دندان‌های بدرنگ کافی نیست و می‌بایست هر چند وقت یک‌ بار به مطب متخصص در این حیطه مراجعه نمایند؛همچنین از طریق دو روش انجام می‌شود.

 

بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان‌ها در واقع همان بلیچینگ دندان می‌باشد. این کار باعث از بین رفتن رنگ‌های بدی می‌شود که به‌ مرور زمان بر روی دندان شکل‌ گرفته است. جالب است بدانید که سفید کردن دندان باعث از بین رفتن رنگ‌های نامناسب ژنتیکی نیز می‌شود.

دندان‌هایی که در ابتدا از رنگ نامناسب برخوردار بودند را با این روش می‌توانید سفید و براق کنید.

Bleaching

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

اکسید هیدروژن ماده اصلی می‌باشد که دندان‌ها را سفید می‌کند. اکسید هیدروژن باعث اکسید شدن رنگ‌دانه‌های رسوب‌کرده بین هرم‌های مینایی می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد. این ماده به‌مرورزمان به قسمت‌های پایینی مینا در عاج نفوذ کرده و رنگ آن‌ها را روشن و شفاف‌تر می‌نماید. به‌ صورت کلی به دو روش انجام می‌شود.

 

۱– بلیچینگ در منزل:

 

در این روش جراح و دندانپزشک زیبایی با قالب‌گیری از فک بالا و پایین شما یک جفت‌تری شفاف را به شما تحویل می‌دهد. علاوه بر این، مواد لازمی را نیز برای میزان سفیدی دندان شما ارائه می‌کند تا با استفاده از آن‌ها سفیدی و روشنی دندان شما بخوبی انجام پذیرد.

 

۲- بلیچینگ در مطب:

 

۲- بلیچینگ در مطب:

 

در این روش موارد لازم جهت سفید کردن دندان با غلظت بالا بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. با چند بار نوبت دندانپزشکی و تکرار این عمل، سفیدی دندان‌های شما به خوبی قابل مشاهده خواهد بود.

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟

اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج زمانی به دست می آیند که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان محدود در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر و با دوام تر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.

میزان سفیدی در بلیچینگ دندان:

در ابتدا این توضیح را ارائه می‌دهیم که اغلب نتایج اولیه جهت سفیدی دندان از طریق بلیچینگ در مطب رخ می‌دهد، اما نتایج ماندگار برای سفیدی دندان از طریق بلیچینگ در منزل اتفاق می‌افتد.

البته میزان سفیدی دندان بعد از این روش به بهداشت افراد بستگی دارد. چگونگی مصرف غذا و نوشیدنی‌ها در مدت‌ زمان بلیچینگ دندان تأثیرگذار می‌باشد. نکته دیگر در سفیدی دندان بعد از بلیچینگ این می‌باشد که پاسخ قطعی به این پرسش نمی‌توان داد.

 

آنچه در این مورد تأثیرگذار است جنس دندان‌ها می‌باشد که در هر فردی متفاوت است. لازم به ذکر است عواملی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها شده و به‌ مرور زمان از سفیدی دندان‌های شما کم می‌کنند، استفاده از نوشیدنی‌های رنگی مثل چای و قهوه می‌باشد. سیگار کشیدن نیز در کم شدن سفیدی دندان مؤثر است.

به‌ صورت کلی عدم رعایت بهداشت و عدم مسواک زدن منظم نیز باعث از بین رفتن رنگ سفید و شفاف دندان‌ها می‌شود. در رابطه با سفید کردن دندان و عوارض آن باید توضیح دهیم که اگر این روش تحت نظارت پزشک باشد عارضه خاصی ندارد، ولی امکان حساسیت در دندان‌ها وجود دارد که می‌توان با استفاده کردن از خمیردندان‌ های ضد حساسیت این عارضه را نیز برطرف نمود.

با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر میشوند ؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ دقیقی دهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها سفید شود.

آماده کردن دهان برای بلیچینگ دندان:

قبل از اینکه این کار رابرای دندان ها انجام دهید باید دندان‌های پوسیده‌ شده را ترمیم کنید. در واقع قبل ازاین روش باید بدانید که این عمل بر روی روکش دندان، لمینت و نواحی زرد ریشه دندان که از تحلیل لثه‌ها نشأت می‌گیرد، تأثیری نمی‌گذارد.

نکته دیگر قبل از انجام سفید کردن دندان این می‌باشد که می‌توانید جرم‌گیری دندان را بخوبی انجام دهید. این عمل باعث می‌شود که تأثیرات بلیچینگ بر روی دندان‌ها بسیار بالا برود. دو کار مهم ذکر شده را قبل ازسفید کردن دندان در نظر بگیرید، ابتدا ترمیم دندان‌های پوسیده‌شده و سپس جرم‌گیری دندان.

نکاتی مهم در بلیچینگ دندان:

 

نکاتی مهم در بلیچینگ دندان:

نکاتی را جهت آگاهی خوانندگان این مطلب برای سفید کردن دندان عنوان می‌کنیم:

 

الف- عمل و فعالیت بلیچینگ هنر دندانپزشکی می‌باشد. درواقع نتایج آن به دانش دندانپزشکی پزشک مربوطه بستگی دارد.

 

ب- این موضوع را بدانید که بیلیچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. البته رعایت بهداشت فردی و عادات غذایی در افزایش مدت ماندگاری بیلیچینگ تأثیر گذار است.

 

ج- نتایج حاصل‌شده است از سفیدکردن دندان را نمی‌توان به‌دقت و کاملاً مشخص مشاهده کرد. درواقع و به عبارت بهتر تضمینی برای سفید ماندن دندان به‌صورت قطعی بعد از بلیچینگ نمی‌باشد؛ اما بر اساس درمان‌هایی که تا به امروز صورت گرفته نتیجه این عمل در ۸۰ درصد از افراد مشاهده ‌شده است.

 

د- بسیاری از دندان‌پزشکان حرفه ‌ای و اساتید این زمینه بر این باور هستند که عمل بلیچینگ باید در هر دو مکان منزل و مطب به‌صورت هم‌ زمان انجام شود. این روند باعث افزایش مدت‌زمان ماندگاری سفیدی دندان‌ها می‌شود، هرچند که مقداری قیمت این فعالیت را افزایش می‌دهد.

کلینیک زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *